VII konkurs o tytuł Trunku Rycerza Chocimierza

Podsumowanie VII konkursu o tytuł Trunku rycerza Chocimierza na najlepszą nalewkę, wino, piwo domowe.

VII konkurs o tytuł trunku Rycerza Chocimierza na najlepszą nalewkę, wino, piwo domowe odbył się 28 lutego zgodnie z jego tradycją w tłusty czwartek. Do rywalizacji stanęły trunki w trzech kategoriach: nalewka, wino, piwo. W celu oceny zgłoszonych trunków powołane zostały dwie komisje: do nalewek i win oraz do piw. W skład komisji oceniającej nalewki i wina weszli: przewodniczący Pan Andrzej Chmielecki – (fundacja Parasol), Pani Aneta Chechowska – Grzelak  ( Parntertwo Dorzecza Słupi), Pan Maciej Kwaśkiewicz ( Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie), Pan Grzegorz Wantoch Rekowski ( lokalny muzyk, artysta), Pan Józef Janiszewski ( Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bytowie). Natomiast piwa oceniał lokalny browarnik Pan Jarosław Kerner. W  tym roku  aktywnie zaangażowany w konkurs o tytuł Trunku Rycerza Chocimierza na najlepszą nalewkę, wino, piwo domowe był Browar Kaszubski Bytów. Dzięki udziałowi browaru powiększyła się liczba nagród dla najlepszych wytwórców domowego piwa.

Łącznie w konkursie oceniano 74 trunki: 49 nalewek ( z czego 28 to nalewki z Gminy Tuchomie), 19 win ( z czego 7 to wina z Gminy Tuchomie) oraz 6 piw  ( z czego 3 to piwa z Gminy Tuchomie).

Trunki zgłoszone do konkursu to nie tylko Gmina Tuchomie, ale też powiat bytowski ( Kłączno, Pyszno, Lipnica, Borzyszkowy, Niezabyszewo, Bytów, Dąbie, Łąkie, Borowy Młyn, Pomysk Wielki.  W konursie udział wzięły też trunki z: Koszalina, Dąbrowy Górniczej, Lidzbarka.

W tym roku nagrody zostały przyznane:

Kategoria: nalewka

miejsce I  – nalewka z czarnej porzeczki wykonana przez Panią Halinę Chamier Gliszczyńską z Tągowia ( 390 punktów/ na 400 możliwych do uzyskania)

miejsce II – nalewka Orzeczkupomocy przygotowana przez Panią Krystynę Chwojnicką z Modrzejewa ( 374 punkty/400 możliwych do uzyskania)

miejsce III – nalewka Wisienka Kaszubska przygotowana przez Panią Emilie Wierzaba  Borzyszkowy ( 373 punkty/ na 400 możliwych do uzyskania)

Kategoria: wino

miejsce I  – Cydr wykonany przez Pana Macieja Jaworczykowskiego z Masłowiczek ( 386 punktów/ na 400 możliwych do uzyskania)

miejsce II – Wino Gronowe Regent przygotowane przez Pana Jarosłąwa Kernera z Bytowa ( 366 punktów/ na 400 możliwych do uzyskania)

miejsce III  – Chińskie otarcie łez – Pani Marii Drobińskiej z Lipnicy ( 365 punktów/na 400 możliwych do uzyskania)

Kategoria: piwo

miejsce I – Pan Michał Wnuk Lipiński – za Ciemne Anielskie

miejsce II – Pan Marcin mochol – za Porter Bałtycki

miejsce III – Pan Dawid Stachańczyk Piłat – za Redwood Ale

Podczas konkursy zaprezentował się zespół Sami Swoi w żartobliwym repertuarze przygotowanym specjalnie na VII Konkurs o tytuł Trunku Rycerza Chocimierza. Wesołe, skoczne piosenki przerywane wierszami o nalewkach, winach i uczcie zachwyciły publiczność, która prosiła o bis.